Pszichiátriai betegek közösségi ellátása
A közösségi ellátás, a kliensek lakókörnyezetben történő szociális és mentális gondozása, célja gyógyulásuk és rehabilitációjuk elősegítése. A közösségi gondozás folyamatos és komplex segítséget nyújt a kliensnek mindennapi életvitelében, továbbá lehetőség szerint biztosítja meglévő képességeinek megtartását, fejlesztését. A gondozás és segítés arra irányul, hogy az egyének, a családok, a lakókörnyezet és különböző csoportok, valamint a társadalom részéről rendelkezésre álló lehetőségeket úgy mozgósítsuk, hogy a személy magatartásában és helyzetében kedvező változásokat érjünk el.
A közösségi ellátás az alábbi szolgáltatásokat biztosítja:
- Problémaelemzés, problémamegoldás: a személyes célok meghatározásának segítése, a változtatásra motiváló tényezők feltárása, erősítése, életvitel váltásának ösztönzése, a visszaesés, állapotrosszabbodás megelőzése, problémaelemzés, problémamegoldás, krízisintervenció.
- Készségfejlesztés: életvitellel kapcsolatos tréningek szervezése vagy közvetítése, az önellátásra való képesség javítása és fenntartása, tájékoztatás a betegséggel kapcsolatos tudnivalókról, az ahhoz való alkalmazkodás és kezelés teendőiről.
- Pszicho-szociális rehabilitáció: a munkához való hozzájutás, a szabadidő szervezett eltöltésének segítése, szabadidős, önsegítő csoportok, támogató hálózatok szerveződésének segítése, tanácsadás, információnyújtás az egészségügyi, szociális, gyermekvédelmi ellátások és szolgáltatások, valamint a foglalkoztatási, oktatási, lakhatási lehetőségek igénybevételéről.
Az ellátás igénybevételének módja:
Az ellátás igénybe vétele önkéntes és térítésmentes. A kapcsolat felvételének lehetséges helyei, módjai:
- személyesen vagy telefonon a kapcsolattartás helyszínén,
- háziorvos, iskolaorvos, üzemorvos közvetítésével,
- pszichiáter, pszichiátriai osztály, gondozó által,
- a szociális alap- és szakellátás közvetítésével,
- oktatási-nevelési intézmények közvetítésével,
- önsegítő és civil szervezetek közvetítésével,
- családtagok, szomszédok, és egyéb, az ellátottal kapcsolatban álló önkéntes közreműködők közvetítésével.
Az ellátás az igénylő kérelmére kezdődik, ha az igénylő cselekvésképtelen, a kérelmet a törvényes képviselő terjeszti elő.
